Załóż bloga   Zaloguj sięNiedziela, Listopad 05, 2017

Historia krzyżówki

alt

Krzyżówki towarzyszą nam od zawsze. Spotykamy się z nimi w szkole, w pracy, chętnie sięgamy po nie podczas długiej podróży. Są doskonałym i łatwym w transporcie sposobem na umilenie sobie czekania w kolejce, a nawet (czego oczywiście nie pochwalam ;)), w trakcie wyjątkowo nudnych wykładów!
To nie wszystko! Krzyżówki posiadają również status pełnoprawnej pomocy naukowej! W trakcie zajęć dydaktycznych dzieciaki są zmuszane (ale czy na pewno?) rozwiązywać łamigłówki, takie jak krzyżówki biblijne, przyrodnicze, historyczne...

Istnienie krzyżówek w naszej rzeczywistości jest czymś tak oczywistym, że prawdopodobnie niewielu z nas zastanawia się nad tym, skąd się właściwie wzięły? Kto je wymyślił? Co go zainspirowało?

Warto zauważyć, że ludzkość od zawsze miała jakieś dziwne ciągoty do rozwiązywania zagadek i szukania odpowiedzi na pytania. I bardzo dobrze, bo prawdopodobnie dzięki temu wyszliśmy z jaskiń.

Skłonność tę po mistrzowsku wykorzystał Arthur Wynne, którego uważa się za twórcę pierwszej krzyżówki z prawdziwego zdarzenia. Chociaż krzyżówki w różnych formach pojawiały się w prasie już od XVIII wieku (czyli praktycznie od początku istnienia gazet), to dopiero dzieło Arthura zyskało sobie status kultowy. Pan Wynne był pracownikiem sławnego New York Times’a, w którym odpowiadał za dział sztuczek i kawałów, i to właśnie w tym dziale po raz pierwszy opublikowano „Original Crossword Puzzle”. Sukces był tak duży, że szybko zdecydowano się na wydanie pełnowymiarowego zbioru krzyżówek, który rozszedł się w zadziwiającym jak na tamte czasy (czyli początek XX wieku) nakładzie pół miliona egzemplarzy! W 1925 roku krzyżówka trafiła do Polski pod wdzięczną nazwą „łamigłówki krzyżowej”. Obecną nazwę nadał jej Kazimierz Makarczyk – wybitny szachista oraz, oczywiście, zapalony miłośnik krzyżówek!

 

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki