Załóż bloga   Zaloguj sięŚroda, Sierpień 23, 2017

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego

A więc stało się! Jesteśmy zdecydowani! Porzucamy blok z wielkiej płyty i przeprowadzamy się do prawdziwie własnych czterech kątów, czyli domu jednorodzinnego! Tylko zanim nastąpi to szczęśliwe wydarzenie, musimy jeszcze wybrać odpowiedni projekt naszego domu. Pestka mogłoby się wydawać, przecież dom to dom! Ale czy na pewno?

 

Na rynku istnieje bardzo wiele typów domu, od domów z atrium – całkowicie wolno stojących, po domy stoją w zabudowie szeregowej, czy wręcz bliźniaki. Przyjrzyjmy się po kolei najpopularniejszym typom domów mieszkalnych!

 

1) Domy typu bliźniaki i domy w zabudowie szeregowej – to krajobraz typowy dla przedmieść dużych metropolii, gdzie każda działka budowlana jest na wagę złota. Tego rodzaju budynki stanowią na przykład bardzo popularne domy Wilanów, znajdujące się w jednej z popularniejszych warszawskich dzielnic. Decydując się na tego rodzaju domek możemy liczyć na własny kawałek ogródka, doskonałą infrastrukturę – bliskość sklepów i punktów usługowych, jeżeli jednak porzucamy blok by znaleźć nieco więcej prywatności, możemy poczuć się rozczarowani bliskością sąsiadów.

 

2) Domy wolnostojące – to dobra propozycja dla osób, które niekoniecznie chcą żyć na odludziu, ale również nie przepadają za zbyt bliskim sąsiedztwem. W domach jednorodzinnych kontakty ze współmieszkańcami odbywają się najczęściej przez płot, dzięki czemu można zachować zdrowy dystans.

 

3) Domy wolnostojące z atrium – to coś dla tych, którzy cenią sobie prywatność. Domy atrialne tworzą zwartą zabudowę z centrum w wewnętrznym atrium, czyli ogrodem położonym centralnie. Domy tego rodzaju to najczęściej budynki parterowe, co zapewnia jeszcze większą intymność.

 

Który z opisanych domów przypadł Wam do gustu? A może macie jakiś własny typ, o którym nie wspomniałam?

alt

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki