Załóż bloga   Zaloguj sięJak wybrać olej silnikowy

Wszyscy posiadacze pojazdów napędzanych siłą mechaniczną wiedzą, że w tym pojazdach znajdują się płyny, które – niczym soki życiowe w drzewach lub płyny ustrojowe w organizmie ludzkim – sprawiają, że pojazd działa sprawnie, a jego użytkowanie jest bezpieczne. O ile jednak płyny ustrojowe czy soki roślinne wymieniają się same, o tyle już płyny znajdujące się w naszych motocyklach, samochodach czy innych urządzeniach – niestety nie. Dlatego każdy kierowca raz na jakiś czas jest zmuszony wymienić poszczególne ciecze na nowe.

 

Jedną z takich substancji, które należy zmieniać, jest olej silnikowy. Dobra wiadomość dotycząca oleju silnikowego jest taka, że nie należy wymieniać go na nowy zbyt często, ponieważ wcale nie jest to dobre dla naszego samochodu. Olej silnikowy należy jednak regularnie wymieniać, ponieważ ubytek cieczy spowoduje prędzej czy później problemy z pojazdem.

 

I tutaj pojawia się pytanie, jaki olej silnikowy wybrać? Czy do naszego oleju możemy dolać jakikolwiek inny olej, który pierwszy wpadnie nam w ręce? Czy we wszystkich olejach jest to samo i nie musimy się martwić, czy może jednak czymś się one różnią, przez co możemy zrobić krzywdę naszemu autu oraz, pośrednio, sobie oraz współpasażerom?

 

Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby na rynku istniał jeden uniwersalny olej silnikowy, który sprawdzał by się przy wszystkich rodzajach pojazdów, od kosiarki aż po ciężarówkę. Niestety, nie jest tak pięknie. Uzupełniając olej silnikowy najlepiej nie eksperymentować i dolać ten, którego już używamy. Dzięki temu do minimum ograniczymy wszelkie potencjalne problemy z samochodem.

 

Jeśli jednak chodzi o całkowitą wymianę oleju, wbrew pozorom wcale nie musimy korzystać z tego, który poleca nam producent. Wystarczy znaleźć ciecz o właściwościach i składzie maksymalnie zbliżonych do produktu, którego już używamy. Podobnie jak w przypadku leków, tak i oleje mają swoje tańsze zamienniki!

 

Zanim jednak wymienimy nasz olej na inny, warto skonsultować tę decyzję z zaufanym mechanikiem! Polecam serwis Mazdy w Częstochowie.

alt

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki